Osmdesát mrtvých gladiátorů objevili britští archeologové
Osmdesát mrtvých gladiátorů objevili britští archeologové
Archeologové v britském Yorku objevili zřejmě nejlépe zachované pohřebiště gladiátorů – starověkých zápasníků, kteří pro potěšení svých římských pánů bojovali s divokou zvěří i mezi sebou.
Ostatky zhruba 80 lidí našli dělníci pod zahradou někdejšího šlechtického sídla z 18. století během stavebních prací v roce 2004. Teprve nyní však vědci zveřejnili první výsledky svého zkoumání.
Téměř všechny kostry patřily mužům robustní postavy. Většina z nich zemřela setnutím hlavy v období od prvního do čtvrtého století našeho letopočtu.
Pokousané kostry
Archeologové se nejprve domnívali, že jde o římské vojáky loajální císaři Septimu Severovi, který zemřel násilnou smrtí při spiknutí vedeném skupinou zrádců v čele s jeho synem Caracallou v roce 211.
Nakonec se však přiklonili k možnosti, že jde o skutečné gladiátory dopravené do Británie z Říma k bojům v zatím nenalezeném amfiteátru. Svědčí o tom mimo jiné i stopy po kousnutí některé velké šelmy – lva, tygra nebo medvěda – na nalezených pozůstatcích. Tato zranění spojují odborníci právě s gladiátorskými zápasy.
Svalnatá pravačka svědčí o povolání
Většina koster měla na sobě další poranění. Při důslednějším zkoumání navíc vědci přišli na to, že většina těchto mužů měla vyvinutější jednu paži více, než druhou. Zřejmě byli již od útlého mládí cvičeni k používání velkých zbraní.
Fraktury lebečních kostí napověděly, že někteří z gladiátorů přišli o život úderem kladiva do hlavy. Tímto způsobem bojovníci doráželi zraněného protivníka. Vědci sice upozorňují na to, že k definitivnímu závěru potřebují další studium, gladiátorské pohřebiště je však jejich hlavní teorií.