Novinky
Příspěvky
Římské Koloseum: Obří aréna antických dějin
6. 4. 2011
Jedna z nejvýraznějších antických památek. Hostitel Gladiátorských her a zápasů. Dílo velkolepé, historické, kolosální - jednoduše Koloseum!
Výzkum: Gladiátoři ctili pravidla hry
6. 4. 2011
Osmdesát mrtvých gladiátorů objevili britští archeologové
5. 4. 2011
Archeologové v britském Yorku objevili zřejmě nejlépe zachované pohřebiště gladiátorů – starověkých zápasníků, kteří pro potěšení svých římských pánů bojovali s divokou zvěří i mezi sebou.
Kdo byli gladiátoři?
5. 4. 2011
Gladiátoři (šermíři, gladius latinsky - meč)
byli zpočátku zajatci, zločinci, odsouzení k smrti, otroci, později i svobodní mužové, kteří byli ve zvláštních školách vycvičeni v šermu, aby svými zápasy bavili obecenstvo. Potřeba gladiátorů stále rostla, propuštěnci i svobodní lidé se nechali za velké platy najímat na nelítostné divadlo - boj na život a na smrt.
Římští gladiátoři byli vegetariáni
5. 4. 2011

Římští gladiatoři
5. 4. 2011
Gladiátoři jsou složkou římské kultury, která je v obecném povědomí o starém Římě asi nejrozšířenější. Stalo se tak především zásluhou různých knižních či filmových zpracování tohoto tématu. Každému soudnému člověku by však mělo být jasné, že filmová "realita" se od té skutečné vždy liší, mnohdy ji překrucuje, mnohdy zcela ignoruje. Téma gladiátorů je v tomto zářným příkladem. O gladiátorech existuje nesčetné množství mýtů a polopravd, se kterými se, třeba nevědomky, někdy setkal snad každý z nás. Tento článek se snaží pojednat o gladiátorech za římské republiky bez mytizování a pokud možno bez zkreslování, i když s tak velkým odstupem času je těžké zpod nánosů legend vytáhnout na světlo skutečná fakta. Mohu pouze slíbit, že jsem se o to pokusil, jak nejlépe jsem dovedl.